Jednoosobowa działalność gospodarcza (Gewerbe) czy Spółka?

Korzyści płynące z założenia działalności gospodarczej w Niemczech

W obrocie profesjonalnym podmiot niemiecki może wydawać się kontrahentom bardziej wiarygodny niż podmiot polski. Z tego względu zaczynając biznes na rynku zagranicznym warto rozważyć założenie działalności gospodarczej w Niemczech w formie Gewerbe lub spółki kapitałowej. Dodatkowo kusząca jest kwota wolna od podatku w Niemczech (Steuerfreibetrag) – w roku 2021 wynosi 9.744 Euro oraz regulacje zwalniające z obowiązku składania deklaracji miesięcznych VAT (Umsatzsteuervoranmeldung) w przypadku obrotów według zasad rozliczania małego przedsiębiorstwa (Kleinunternehmerregelung). Państwo niemieckie charakteryzuje się również dużą stabilnością i przewidywalnością w odniesieniu do swoich przedsiębiorców, a ponadto dużo prościej jest odzyskać nadpłacony podatek VAT.

 

Wybór formy prawnej

Na początku warto zastanowić się, na jaką formę prawną działalności się zdecydować. Jednoosobowa działalność gospodarcza, w ramach której możesz zatrudniać pracowników, a także przekazywać zlecenia swoim podwykonawcom jest rozwiązaniem najmniej kosztownym. Niemieckie urzędy skarbowe wymagają celem nadania niemieckiego numeru NIP (Steuernummer), fizycznej obecności na terenie siedziby w Niemczech. W przypadku wyrywkowych kontroli, które następują niedługo po nadaniu numeru podatkowego, na wypadek stwierdzenia braku obecności w określonych godzinach otwarcia w siedzibie Gewerbe, urząd może wstecznie cofnąć nadany numer podatkowy, co praktycznie niweczy możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Taką formę działalności zaleca się osobom, które mają możliwość przebywania w swojej siedzibie – z praktyki wynika, że musi być to minimum 2 godziny w tygodniu (są wyjątki przewidziane dla niektórych branży), w wyznaczonych godzinach otwarcia przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie istotne w związku z pandemią i ograniczeniami w przekraczaniu granicy. Inaczej ma się sprawa prowadzenia działalności w formie spółki kapitałowej, dla której nadanie i utrzymanie numeru podatkowego nie jest uzależnione od przebywania w siedzibie spółki. W tym zakresie oferujemy również adres do założenia siedziby spółki.

1. Założenie spółki GmbH/UG

Najbardziej popularnymi formami spółek jest GmbH (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) czy UG (uproszczona forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Rozróżnia je przede wszystkim minimalna wysokość kapitału zakładowego – przy GmbH wynosi on aż 25 000 euro, natomiast przy UG wystarczy jeden euro. Opcja ta jest więc przede wszystkim dla osób, które nie posiadają znacznego kapitału na start. Zaznaczam jednak, że spółka (UG/GmbH) może korzystać z kapitału, zaś na początku możliwym jest wpłata połowy kapitału zakładowego przy GmbH (tj. 12.500 Euro). GmbH jest formą odpowiednią dla większych przedsiębiorców, mających sprecyzowane oczekiwania co do swojej działalność na rynku niemieckim. Jest to również forma „tradycyjna”, bardziej wiarygodna dla kontrahentów. Natomiast mniejsi przedsiębiorcy, chcący zacząć działać jako podmiot niemiecki albo dopiero sprawdzić swoje funkcjonowanie na rynku niemieckim, mogą zdecydować się na formę UG.

Co możemy dla Ciebie zrobić? Oferujemy:

  1. pozyskanie adresu na terenie Niemiec,
  2. sprawdzenie, czy firma zakładanej spółki nie figuruje na terenie Niemiec,
  3. sporządzenie szkicu umowy spółki i pomoc w omówieniu jej szczegółów,
  4. pomoc w załatwieniu formalności notarialnych, umówienie terminu u notariusza i w banku,
  5. wypełnienie niezbędnych formularzy, zgłoszenie spółki do Sądu Rejestrowego i poinformowanie o wpisie do HRB (niemieckiego rejestru sądowego),
  6. zgłoszenie działalności w niemieckim urzędzie do spraw działalności gospodarczej,
  7. pomoc w uzyskaniu wymaganych licencji i zezwoleń, jeżeli będzie to konieczne.

Po zakończeniu tego procesu chętnie pomożemy Ci w dalszej działalności – zajmujemy się również:

  1. przygotowywaniem uchwał,
  2. analizą umów,
  3. przygotowywaniem zmian do rejestrów,
  4. bieżącym doradztwem prawnym.

Jeżeli nie jesteś pewien, co będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, nie wiesz jaką formę prawną spółki wybrać, obawiasz się ryzyka, potrzebujesz rozwiać swoje wątpliwości – zapraszamy do kontaktu i do skorzystania z porady prawnej.

2. Zakładanie działalności jednoosobowej (Gewerbe) w Niemczech

Wielu polskich przedsiębiorców na przestrzeni lat zdecydowało się na prowadzenie działalności na terenie Niemiec. Jest to dobre rozwiązanie na przykład dla osób zajmujących się opieką osób starszych czy pracami wykończeniowymi w branży budowlanej.

Jakie dokumenty muszę posiadać, żeby zarejestrować działalność?
• Umowę najmu lokalu w Niemczech – Twoja działalność musi zostać zarejestrowana pod niemieckim adresem;
• zaświadczenie o zameldowaniu – do pozyskania w urzędzie miasta lub gminy odpowiednim ze względu na Twoje miejsce zameldowania;
• kopię dowodu osobistego;
• certyfikat rezydencji podatkowej – jeżeli chcesz otrzymać zwolnienie z podatku budowlanego, do pozyskania z właściwego według miejsca zamieszkania urzędu skarbowego.
Uwaga – nie musisz posiadać adresu zameldowania na terenie Niemiec, jednakże musisz posiadać niemiecki adres, pod którym będzie prowadzona Twoja działalność.
Jest wiele aspektów prawnych na które trzeba uważać, a które zależą w dużej mierze od rodzaju wykonywanej działalności. Może być wymagane przedłożenie na przykład dokumentu uprawniającego do wykonywania zawodu albo uzyskanie odpowiedniej licencji. Przedsiębiorcy często podlegają zgłoszeniom również do zrzeszeń zawodowych, takich jak IHK, HWK czy BG Bau.
• Pomożemy Ci wypełnić odpowiednie formularze i dostarczyć wymagane dokumenty, poprowadzimy w Twoim imieniu korespondencję z urzędem.
• Zarejestrujemy Twoją firmę w niemieckim urzędzie skarbowym, w razie potrzeby uzyskamy również zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellungsbescheinigung).
• Poinformujemy Cię o ograniczeniach związanych z rozwinięciem działalności na terenie Niemiec. W razie potrzeby pozyskamy odpowiednie licencje i zezwolenia.

Nie jesteś przekonany, jaka forma działalności będzie dla Ciebie odpowiednia? Zastanawiasz się, czy bardziej opłaca Ci się założyć działalność, czy może otworzyć spółkę? Masz pytania lub wątpliwości, związane z prowadzeniem biznesu w Niemczech? Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z porady prawnej.

Szybki kontakt





    Pomoc przy rejestracji działalności jednoosobowej – Gewerbe

    1. Opracujemy wniosek w Twoim imieniu, na podstawie dostarczonych przez Ciebie dokumentów.
    2. Poinformujemy o ewentualnych brakach lub nieścisłościach w dokumentacji.
    3. Poprowadzimy korespondencję z niemieckim urzędem – Gewerbeamt.
    4. Zarejestrujemy Twoją firmę w Finanzamt.
    5. Zwrócimy się do Gewerbeamt i do Finanzamt o przyspieszenie rozpoznania sprawy.

    Koszt usługi: od 100 Euro netto*

    Dodatkowe koszty:
    – opłata urzędowa od 10 do 65 Euro, w zależności od urzędu (zazwyczaj ok. 20-30 Euro)
    – koszt tłumaczenia zaświadczenia o zameldowaniu na język niemiecki: 10 Euro netto/strona tłumaczeniowa

    Pomoc przy założeniu spółki GmbH w Niemczech

    1. Poinformujemy Ciebie o celowości i ryzykach oraz profitach płynących z prowadzenia działalności w Niemczech, jak i formach jej prowadzenia.
    2. Sprawdzimy w Izba Przemysłowo- Handlowej czy zaproponowana przez Ciebie nazwa spółki nie narusza praw osób trzecich.
    3. Przedstawimy Tobie projekt umowy, w którym uwzględnimy specyfikę Twojej działalności.
    4. Po zatwierdzeniu projektu umowy prześlemy go do notariusza i umówimy termin notarialny.
    5. Zaproponujemy Tobie bank, w którym możliwe jest otwarcie konta dla spółki.
    6. Zorganizujemy tłumacza przysięgłego na termin notarialny.
    7. W razie potrzeby będziemy uczestniczyć w terminie notarialnym.
    8. Poinformujemy Ciebie o wpisaniu spółki do rejestru handlowego.
    9. Zgłosimy Twoją działalność w Urzędzie do Spraw Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt)
    10. Zaproponujemy Tobie obsługę prawną Twojej spółki.
    11. Skontaktujemy Ciebie – opcjonalnie – z niemiecką księgowością i biurem podatkowym, celem prowadzenia spraw księgowych i rejestracji podatkowej.

    Koszt usługi : od 1100 Euro netto*

    Wyrejestrowanie działalności jednoosobowej – Gewerbe

    1. Opracujemy wniosek w Twoim imieniu, na podstawie dostarczonych przez Ciebie dokumentów.
    2. Poinformujemy o ewentualnych brakach lub nieścisłościach w dokumentacji.
    3. Poprowadzimy korespondencję z urzędem i poinformujemy Ciebie o ewentualnych zastrzeżeniach urzędu skarbowego.
    4. Zwrócimy się do urzędu o przyspieszenie rozpoznania sprawy.

    Koszt usługi: 80 Euro netto*

    PORADA PRAWNA

    1. Przedstawienie sprawy w rozmowie telefonicznej.
    2. Ocena i podpowiedź, jakie kroki należy kolejno podjąć ws. założenia firmy.
    3. Wycena dalszych kroków prawnych.

    Koszt usługi: 100 euro netto*

    * Sugerowana cena poszczególnych usług ma charakter informacyjny. Przedstawione usługi nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Informacje prawne, pomimo najwyższych standardów staranności, nie są wiążące.