Prowadzenie działalności budowlanej na terenie Niemiec
Prawo budowlane w Niemczech
Polscy przedsiębiorcy budowlani, zarówno w ramach działalności jednoosobowej lub polskich spółek kapitałowych, szczególnie chętnie wybierają prace na placach budów w Niemczech. Wiąże się to z bezpieczeństwem gospodarczym i wypłacalnością kontrahentów. Należy jednak uważać, gdyż w Niemczech dobra praca popłaca, z tym zastrzeżeniem, że musi być odpowiednio udokumentowana. Bez odpowiednich umów, protokołów odbioru (Abnahmeprotokoll), rachunków umożliwiających weryfikację prac (prüfbare Rechnung) lub bez zachowania formy pisemnej przy notach informacyjnych (Anzeige), niestety możemy liczyć się z tym, że trud nasz poszedł na marne. Jako kancelaria zapobiegamy temu i bronimy przed konsekwencjami niedochowania formalności. Pomożemy Ci w odpowiednim zabezpieczeniu procesu budowlanego.
Oferujemy:
- weryfikację i sporządzenie umów,
- przygotowanie dokumentacji,
- porady prawne z zakresu prawa budowlanego.
Czasem nawet pomimo dochowania wszelkich formalności może zdarzyć się, że współpraca zakończy się konfliktem. Jeżeli trafiłeś na nieuczciwego kontrahenta, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie prowadzenia sporu cywilnego – zarówno przedsądowego, jak i sądowego – na terenie Niemiec.
Oferujemy:
- analizę dokumentacji,
- sporządzenie wezwania do zapłaty,
- sporządzenie pozwu,
- opracowanie strategii procesowej,w trakcie procesu – wykonywanie zobowiązań sądu, odpowiadanie na pisma strony przeciwnej, informowanie Cię na bieżąco o stanie sprawy oraz kontakt telefoniczny z sądem lub pełnomocnikiem strony przeciwnej w razie potrzeby,
podjęcie negocjacji z pełnomocnikiem strony przeciwnej dotyczących zawarcia ugody.
Podatek od usług budowlanych w Niemczech (Bauabzugsteuer)
Wykonując usługi budowlane na terenie Niemiec musisz wiedzieć, że podlegają one co do zasady tzw. podatkowi budowlanemu (Bauabzugsteuer), zwanemu przez niektórych kaucją budowlaną. Wynosi on 15% kwoty usługi i jest odprowadzany do urzędu przez zleceniodawcę. Kwota ta stanowi rodzaj zabezpieczenia na wypadek, gdyby zleceniobiorca/wykonawca podlegał opodatkowaniu dochodów na terenie Niemiec. Podatek ten obowiązuje zarówno polskie jak i niemieckie firmy budowlane i został wprowadzony, aby przeciwdziałać wykonywaniu pracy na czarno. Jest to mechanizm mający zachęcić firmy do zgłoszenia swojej działalności w urzędzie skarbowym. Aby nie pozwolić na potrącenie części Twojego wynagrodzenia na rzecz urzędu skarbowego możemy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia zwalniającego z potrącenia kaucji tzw. Freistellungsbescheinigung (FSB).
Więcej na temat zwolnienia z podatku budowlanego znajdziesz w artykule „Zwolnienie z kaucji budowlanej” []