Czy przywrócenie do pracy jest możliwe, jeśli otrzymałem pisemne wypowiedzenie umowy o pracę ?

Kwota sporu : 3x miesięcznego wynagrodzenia klienta

Zgłosił się do nas klient pracujący od kilku lat jako kierowca w niemieckiej firmie logistycznej. Pracodawca niespodziewanie przesłał mu wypowiedzenie umowy zachowując umowny termin rozwiązania umowy, wynoszący w przypadku klienta jeden miesiąc. Klient zgłosił się do nas z zapytaniem, czy można cofnąć skutki takiego wypowiedzenia oraz czy jego zwolnienie chorobowe, na krótko przed wypowiedzeniem jest wystarczającym powodem do rozwiązania umowy przez pracodawcę.

Po weryfikacji wymogów formalnych wypowiedzenia i ich dochowania przez pracodawcę, przeanalizowaliśmy możliwość złożenia pozwu o ochronę przed wypowiedzeniem. Zakład, w którym pracował klient zatrudniał ponad 10 osób, klient pracował dla pracodawcy powyżej 6 miesięcy i nie dał pracodawcy żadnych powodów do wypowiedzenia umowy (choroba nie jest takim powodem), co pozwalało na wystąpienie na drogę sądową.

Po zgromadzeniu materiału dowodowego, skargę (tzw. Kündigungschutzklage) złożono we właściwym sądzie pracy (Arbeitsgericht). Zaledwie w ciągu tygodnia otrzymaliśmy zaproszenie na rozprawę pojednawczą w siedzibie sądu.

W niniejszej sprawie do rozprawy jednak nie doszło, ponieważ krótko po otrzymaniu wezwania z sądu, zgłosił się do nas pełnomocnik pracodawcy z propozycją ugody. Rozwiązanie zaproponowane przez stronę przeciwną (m.in. przywrócenie do pracy) w pełni satysfakcjonowało naszego klienta, stąd sprawa zakończyła się ugodą zatwierdzoną przez sąd pracy.

Sprawę udało się załatwić w ciągu miesiąca od złożenia pozwu.

Szybki kontakt